Tańszy prąd dla restauracji i sklepów

Tańszy prąd dla restauracji i sklepów

Sklepy i restauracje mogą w skali roku zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych dzięki zmianie sprzedawcy energii elektrycznej. Kolejne oszczędności może przynieść odpowiednio dobrana taryfa oraz ograniczenie zużycia prądu. 

 Wybór oferty energetycznej

Najprościej można rachunki za prąd zmniejszyć zmieniając sprzedawcę na takiego, który zaproponuje niższą cenę za energię elektryczną oraz niższą opłatę handlową. Zmiana sprzedawcy jest całkowicie wolna od odpłat. W zależności od zużycia energii można zaoszczędzić co najmniej wartość jednego rachunku za prąd. Każdy odbiorca nabył prawo do zmiany sprzedawcy energii w lipcu 2007 roku. Wówczas bowiem został uwolniony polski rynek energii.

Wybór taryfy energetycznej

Wydatki na energię można zmniejszyć poprzez wybór optymalnej taryfy energetycznej. Taryfa powinna bowiem być idealnie dopasowana do profilu zużycia energii. Chodzi o to, aby w godzinach pracy czy to restauracji czy sklepu, czyli w godzinach kiedy to pobór prądu jest największy stawka za kWh była jak najniższa. W przypadku sklepu spożywczego polecana jest taryfa jednostrefowa, czyli C11 lub C21. W takim sklepie bowiem non stop działa kilka lodówek czy zamrażarek. Taryfa dwustrefowa, czyli C12 może się opłacać tym restauracjom czy sklepom, które największy ruch notują wcześnie rano i wieczorem.

Mniejsze zużycie prądu

Faktura za prąd może być mniejsza, jeśli pracownicy restauracji czy sklepu zastosują kilka podstawowych zasad. Jedną z nich jest wyłączanie światła, jeśli już go nie potrzebujemy. Ta sama zasada dotyczy takich urządzeń jak komputery, drukarki czy telewizory. Warto także zastanowić się nad wymianą oświetlenia na źródła energooszczędne. Mniejszy pobór prądu gwarantują także nowoczesne urządzenia posiadające klasę energetyczną A+++, A++ czy A+.

About the author

admin administrator