Wynajem mieszkania a rachunek za prąd

Wynajem mieszkania a rachunek za prąd

Przy wynajmie mieszkania zawsze jest problem kto reguluje opłaty za media. W tym artykule dowiesz się jak uregulować kwestię rachunku za prąd w wynajmowanym mieszkaniu.

Płacenie za rachunek za prąd

Opłata za prąd jest wysyłana do osoby, z którą firma energetyczna zawarła umowę. To właśnie osoba będą stroną umowy jest odpowiedzialna za regulowanie należności za energię elektryczną. Jeśli zatem wynajmujesz komuś mieszkanie czy dom, a jesteś stroną umowy na sprzedaż i dystrybucję to na tobie spoczywa obowiązek opłacania rachunków, nawet w sytuacji gdy umowa wynajmu mówi inaczej. Ewentualne zaległości najemcy płaci zatem właściciel nieruchomości – należności może odzyskać tylko drogą sądową.

Umowa na sprzedaż prądu

Kwestie rozliczeń za energię elektryczną można rozwiązać nieco inaczej. Jeśli wynajem mieszkania będzie mieć charakter długoterminowy to najemca może sam zawrzeć umowę na sprzedaż energii elektrycznej i wybrać tego sprzedawcę, który proponuje tani prąd. Aby zawrzeć taką umowę należy przedstawić umowę najmu.

Podlicznik prądu

W przypadku np. wynajęcia połowy domu dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie tzw. podlicznika. Wówczas nie ma problemu kto ile prądu pobrał. Przed montażem podlicznika odbiorca powinien powiadomić o tym zamiarze dystrybutora energii elektrycznej.

Licznik na kartę

Licznik prądu na kartę, zwany także licznikiem przedpłatowym daje właścicielowi mieszkania pewność, że osoba wynajmująca mieszkanie nie zadłuży się u dostawcy prądu. W przypadku licznika na kartę najpierw należy kupić doładowanie energii, a dopiero później można korzystać z energii elektrycznej do wyczerpania zakupionego limitu.

 

 

 

About the author

admin administrator